Binance davasına bakan yargıç, SEC’nin Binance US’in varlıklarının dondurulması talebini geri çevirdi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından dava edilen kripto para borsası Binance, mahkemeden olumlu bir haber aldı. Yargıç Amy Berman Jackson, SEC’nin Binance US’in varlıklarının dondurulmasını talebini direkt olarak kabul etmedi ve tarafların anlaşmaya varması için süre verdi.

Washington’da yapılan duruşmada Yargıç, “Varlıkların tamamen dondurulması, sadece şirket için değil, genel olarak dijital varlık piyasaları için de ciddi sonuçlar doğurur.” dedi.

Bu nedenle SEC ve Binance’in konuyla ilgili ayrıntıları müzakere etmeleri ve durumu perşembe gününe kadar mahkemeye bildirmeleri gerekmektedir. Yargıç ayrıca Binance US’in normal işletme masraflarının bir listesini dosyaya eklemesini istedi.

Mahkemenin bu kararından sonra Binance Coin (BNB) fiyatında yaklaşık %2’lik bir artış görüldü.

Olayın özeti ise şöyle: SEC, geçtiğimiz hafta Binance, Binance’e bağlı şirketler ve CEO Changpeng Zhao’yu manipülasyon, yanıltıcı beyanlar ve müşteri fonlarının kötüye kullanılması gibi suçlamalarla dava etmişti. SEC, Binance’in ABD platformu olan Binance US’teki müşteri varlıklarının güvence altına alınması amacıyla bu varlıkların dondurulmasını talep etmişti. Binance avukatları ise bu durumun Binance US’in faaliyetlerinin sona ermesine neden olacağını savunarak SEC’nin talebinin aşırı olduğunu ileri sürmüştü.

Binance US, SEC’nin varlıkların dondurulması talebine yanıt olarak ABD’deki müşteri varlıklarının sadece Binance US tarafından kontrol edileceği ve yeni cüzdanlara aktarılacağı bir uzlaşma önerisinde bulundu. Borsa, hiçbir Binance iştirakinin varlık devri veya ödeme yapmayacağını taahhüt etti ve çalışanlara ödeme yapmaya devam etmek ve işletme masraflarını karşılamak için izin istedi.

SEC ise sunduğu uzlaşma önerisinde, Binance’in tüm ABD’li müşteri varlıklarının ülkeye geri gönderilmesini ve bu varlıkların Zhao’nun erişemeyeceği cüzdanlarda ve müşterilerin çıkarlarına uygun şekilde kontrol edilen kuruluşlar tarafından yönetilmesini istedi.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir